Александър Батенберг II
Съединението между северната и южната част на България, станало на 6 септември 1885 година по спонтанен и безкръвен начин, поставя пред княз Александър сложна дилема. Да го подкрепи означавало да наруши грубо Берлинския договор. Той обаче
2009-12-08 15:31:26
Съединението между северната и южната част на
България, станало на 6 септември 1885 година по спонтанен и безкръвен начин, поставя пред княз Александър сложна дилема. Да го подкрепи означавало да наруши грубо
Берлинския договор. Той обаче решава да остане верен на българските интереси и на 21 септември влиза триумфално в
Пловдив.
На пръв поглед всичко тръгва добре -
Турция се задоволява само с протест, а
Великобритания решително подкрепя акта. Силно разгневен обаче е руският цар. Неговите намерения са били съвсем други - сваляне на Батенберг с преврат, временна военна диктатура и обявяване на
България за руски
протекторат. Чак тогава щял да дойде редът на съединението на Княжество
България и Източна Румелия, но под егидата на царя. А сега цяла Европа и Бългаария приветстват омразния му братовчед като символ на национално обединение.
Александър III решава да накаже българите и със спешна телеграма отзовава всички руски офицери, организатори и инструктори на току-що създаващата се българска армия. В критичния момент, когато се очаква турско нападение, армията е оставена без подготвено висше командване. Освен това царят публично унижава Батенберг като зачерква името му в списъка на почетните руски офицери.
Ударът срещу
България идва не оттам откъдето са го очаквали, а от
Сърбия. На 2 ноември крал Милан обявява война, като се провъзгласява за защитник на Берклинския договор. Победата на сърбите изглежда сигурна, а руският цар тържествува.
Напразно! С тридневен денонощен марш войските на княз Александър, струпани на турската граница, пресичат
България и смазват сърбите. Отзоваването на руските офицери не само амбицира младите български капитани, но и прави победата още по-блестяща. Европа приветства като военен герой заличения само преди дни от руската армия Батенберг.
Руският цар е бесен и решава да пристъпи към решителни действия. Руската дипломация активно действа за непризнаване на Съединението. На русофилски настроени политици се дават пари, за да водят вестникарска и всякаква друга офанзива срещу княза. Опитите да бъде ликвидиран се провалят. Тогава идва ред на преврата. Извършват го по руско внушение група смятащи се за недооценени офицери. През нощта на 9 август те нахлуват в двореца и принуждават княза да подпише съставената от тях абдикация. Александър е отведен в Рени, руски град на Дунав. Успехите на заговорниците обаче свършват дотук. Вълна от възмущение и гняв заливат
България. Контрапреврата е оглавен от Стамболов. В чужбина също общественото мнение застава на страната на княза. Стамболов и кралица Виктория го зоват да се върне и да заеме трона си.
Връщането е триумфално - хиляди хора се стичат в
Русе, за да приветстват своя княз. Между тях е и руският консул, който все още няма инструкции как да се държи. А Батенберг неправилно тълкува присъствието му като знак, че руския цар е променил отношението си. По съвет на руския консул князът прави фатална грашка - опитва да спечели благоразположението на царя с верноподаническа телеграма : "
Русия ми е дала короната и тая корона аз съм готов да я предам на нейния монарх".
Александър III не пропуска шанса си. Отговорът му е смразяващ - според него връщането на княза е катастрофално за
България и той го оставя сам да реши какво трябва да направи. Като човек на честта, Батенберг трябва да изпълни това, което наивно сам е предложил - да се откаже от короната.
На 26.8.1886 г. княз Александър Батенберг обявява абдикацията и напуска
София, съпроводен от огромна дълбоко опечалена тълпа.
След абдикацията си княз Александър I се жени за актриса от театъра в Дарамщад - Йохана Лойзингер. Те има син и дъщеря. Любовта на княза към
България е толкова голяма, че кръщава децата си с български имена - Крум-Асен и Вера-Цветана.
Княз Александър Батенберг умира в
Грац,
Австрия, на 17.11.1893 г. По негово желание тленните му останки са пренесени с
София на 24-и ноември, а на 3 януари 1898 година са погребани с почести в Мавзолея Батенберг, който се намира в центъра на столицата.
Сега мавзолеят е отворен за посещения, след като до 1991 година - 45 години, бе затворен от комунистическата власт.
Автор: Албена Иванова